Gemensam sida
Gemensam sida
Bilsektionen
Bilsektionen
MC/E Skoter-sektionen
MC/E Skoter-sektionen
Karting-sektionen
Karting-sektionen
SHRA-sektionen
SHRA-sektionen
RB-sektionen
RB-sektionen
SMCK-sektionen
SMCK-sektionen
Le mans företagsserie
02 april, 2012

”Snabbaste företaget i Skellefteå”

Skellefteå MS välkomnar dig och ditt företag! Visst ska ditt företag vara med och slåss om titeln. Detta är en fartfylld aktivitet om man vill köra i lag med stora eller små grupper!  Tävlingsserien kommer att genomföras före och efter semesterperioden.

Skellefteå MS välkomnar dig och ditt företag!

Gokartuthyrningen på Fastec Ring anses idag vara en av dom bästa anläggningarna i landet. Med sina 1140 meter långa och 8 meter breda bana är Fastec Ring en av de absolut största och bästa i Sverige. Under åren har många Motorsportprofiler i Norrland startat sin karriär på Fastec Ring.

Det är med stor stolthet vi arrangerar fartfyllda aktiviteter för företag och grupper/privatpersoner.

Vi har lång erfarenhet och kan skräddarsy Din önskan om ditt företags event.

Gokart är en riktigt uppskattad aktivitet som passar både killar och tjejer som kan tävla på samma villkor.

 

Upplev känslan på riktig bana!

Att kör Gokart på en kilometer lång och slingrande bana med åtta meters bredd och med velodromkurvor i farter upp till 80 km/h med bara en decimeter från marken, det kan inte jämföras med något annat ! Det kan du bara uppleva på riktig genom att pröva.

Vi kör i alla väder.

Skulle det mot förmodan vara dåligt väder så är det du som kund som avgör om du vill genomföra ditt events. Vi genomför  bokningar oavsett väder. En riktig utmaning när det blir lite regn på banan.

 

2 tim Le Mans Lagtävling:
Serie om 4 deltävlingar.

Detta är en fartfylld aktivitet om man vill köra i lag med stora eller små grupper!  Tävlingsserien kommer att genomföras före och efter semesterperioden.

- Företag eller grupp med upp till sex personer vid varje tävlingstillfälle.

- Att byta ut förare eller ge fler chansen att vara tävlingsförare, Det bestämmer Ni själva.

- Varje förare kör sju minuter och byter därefter till nästa förare som står på tur.

- Laget som efter 2 timmars körning har flest varv erhåller då placering därefter.

- Efter 4 deltävlingar sammanställer vi en resultatlista med mest körda varv och ett segrande företag/grupp koras i en prisceremoni med tacktal och presskonferens med priser till deltagande lag.

Maximalt 16 företag/grupper kan deltaga i denna serie som kommer att bli en fartfylld företagstävling med ett företag som kan titulera sig som Snabbaste företaget i Skellefteå.

Varje företag/lag får fritt designa en av våra kartingbilar som kommer att exponeras under uthyrningen under hela säsongen 2012 på tävlingsbanan.

Varje företag/lag får dessutom 6 st VIP-Kort som gäller för ditt företag som fri entré på samtliga SMS tävlingar under 2012 (värde 2500 kr)

Kostnad för varje deltagande företag/ grupp: 9 500 kr

Det finns kaffe, drickor, smörgåsar och annat tilltugg för era deltagare och supporters under hela tiden vid tävlingskvällarna.

Pris per företag/grupp är 9 500 kr

 

Dino Edition:

I år har vi 20 st 270 cc Dinobilar som är likvärdiga och kan köra i samma race. Körkänslan i våra Dino-kartar är så nära man kan komma en riktig tävlings kart. Bilarna är utrustade med en 270cc stark motor som ger en toppfart på ca 80 km/h. Bilarna är utrustade med hydrauliska bromssystem vilket ger en perfekt känsla vid inbromsning.

Säkerhet.

Gokartbilarna är utrustade med så kallade säkerhets-rails runt om, detta för att öka säkerheten för både förare och material. Banan är godkänd av Svenska Bilsports Förbundet. Alkoholpåverkan eller förtäring alkohol samt oaktsam körning accepteras Ej.

Hjälmar och klädsel.

Det finns tillgång till att låna utrustning: Hjälmar och overaller som du lånar gratis hos oss.

Tidtagning.

Bilarna är utrustade med ett avancerat tidtagningssystem som kontinuerligt mäter era varvtider på banan jämfört med dina konkurrenter. Ni får utskrifter efter varje körning.

Körtips.

Vi försöker alltid att ge våra kunder tips på bästa spårval och när du bör bromsa före en kurva för att få med bästa fart ut ur kurvorna för att uppnå bästa varvtid.

Cafe/grill.

I vårt Café kan Ni till låga priser köpa kaffe/Te ,drickor ,glass ,fika ,mackor ,piroger hamburgare och någon enklare rätter.

 

Grand Prix 2012

Den perfekta utmaningen för grupper, kompis/familjeracet .Här utmanar Ni varandra i olika heat, för att köra till sig så bra placering som möjligt och få så bra placering i tävlingens final som möjligt. Alla deltagare får fem minuters träning  för att provköra bilarna.

Därefter placerar vårt datasystem upp förarna i olika heat beroende hur många som kör. Kvalheaten körs 6 varv . Varje heat körs med tidtagning som datorn räknar om till den placering som Du får i de olika finalerna. Finalerna körs i 7 varv.

Efter målgång i A-final är det givetvis ärevarv för vinnaren och prisutdelning, tacktal och presskonferens.

 

Pris 395 kr/per person*

 

Skriv en kommentar

Tävlingar 2013
Folkrace 2/6
Klutmarksbanan - INSTÄLLT -
Dragracing 8-9/6
Fällfors/Skellefteå Drivecenter - Goldtown Spring Nats
Karting 8-9/6
Kartingbanan i Furunäs - Deltävling RMC
Radiostyrd bilsport 16/6
Miniracinganläggningen - Deltävling NTCC 1:10 Touringcar
Rallycross/Folkrace 23/6
Klutmarksbanan - Midsommar kombitävling
Dragracing 12-13-14/7
Fällfors/Skellefteå Drive center - Goldtown summer nats (14/7 reservdag)
Gilla oss på Facebook

Motorliv
Motorliv
Du har väl inte missat Norrlands eget motorprogram?

Fartfyllda biltester och motorreportage från tävlingar med Ludwig Eriksson och
Johannes Homlund!

Motorsport SAB
Skellefteå Motorsällskap